خطبه 26/8/91

 

بسم الله الرحمن الرحيم                       خطبه اول    26/8/91

الحمدلله رب العالمين نحمده ونسستعينه ونومن به ونستهديه ونستغفره ونتوكل عليه ونصلي ونسلم علي حبيبه ونجيبه حافظ سره ومبلغ رسالته بشيرنعمته ونذيرنقمته سيدناونبينا ابالقاسم المصطفي محمدوعلي اله الاطيبين الاطهرين المنتجبين الهداه المهديين سيمابقيه الله في الارضين ولعنه الله علي اعدائهم اجمعين من الان الي قيام يوم الدين وسلام علي المهدي وعلي ابائه

 علی (علیه السلام): « کُلُّ شَئٍ یَحتاجُ أِلَی العَقلِ وَ العَقلُ یَحتاجُ إِلَی الأَدَبِ   أَلأَدَبُ فی الإنسانِ کَشَجَرَةٍ أَصلُهَا العَقلُ

ياعبادالله اوصيكم ونفسي بتقوي الله ونظم امركم    خودم وهمه شمارابه رعایت تقوای الهی توصیه میکنم  تقواانسان رامحبوب خلق وخالق میکند.ان اکرمکم عندالله اتقاکم.تقواپناگاه زنگی است خطرات اسیبهاو انحرافات زندگی رابوسیله تقوی میتوان دورکرد.وکسانی میتواننددرسایه تقوی به اوج عزت وارامش واطمینان برسندکه درزندگی امام داشته باشندامام ستون خیمه تقوای رابطه خودراباامام تقویت کنید

 عرض ثسلیت ایام حزن واندوه اهلبیت

بحث پيرامون فرمول بندگي بود عناصران را بيان كرديم 1طهارت2-قصد3-قبله4-رفیق وهمنشین5--اداب

این روزها بهترین فرصت است برای شناختن راه بندگی چون روزوایام بندگی کسانی که دنبال بندگی باری تعالی هستند عبدوبنده صالح خدا یعنی سیدالشهدا الکوبگیرند چون امام حسین زنگی راتبدیل به بنگی کرد

امروزبحثمان درمورد اخرين عنصراين فرمول است يعني اداب

يعني چه ؟اين يعني اينكه بندگي آدابي دارد راه ورسمي دارد كه مراد همان ادب است {ادب بندگي}همچنانكه هركاري اداب مخصوص خودش راداردكه بدون رعايت ان كاربه نتيجه نمي رسدپس درمسير بندگي حركت كردن هم ادابي دارد وادبي ميخواهد

درخطبه گذشته کلیات ان بیان شد امروز میپردازیم به مصادیق آن .

ادب و عقل:. حضرت علی(علیه السلام) «أَلأَدَبُ فی الإنسانِ کَشَجَرَةٍ أَصلُهَا العَقلُ[2]» « کُلُّ شَئٍ یَحتاجُ أِلَی العَقلِ وَ العَقلُ یَحتاجُ إِلَی الأَدَبِ[3]»

نِعمَ قَرینُ العَقلِ أَلأَدَب[5]». «لا أَدَبَ لِمَن لا عَقلَ لَهُ[6]» امثال این تعبیرات زیاد است.
ادب و ارث:
؛ امام صادق علیه‌السلام اِنّ خَیرَ مَا وَرثَ الآباءُ لِاَبنائِهم الادبُ لا المال ‏         

ادب وکمال علی عليه السلام می فرماید:«الادب کمال الرّجل»[7]ادب، کمال مرد است اینکه شخصیت آدمی مرتبط با ادب می‌باشد و هر قدر ادب افزوده گردد شخصیت آدمی نیز بالاتر می‌رود.

ادب وشرافتخانوادگی :شرافت خانوادگی وقتی تکمیل می‌شود که همراه با ادب باشد پس حسب و نسب آدمی بدون رعایت ادب هیچ ارزشی ندارد امام على عليه‏السلام :مَنْ قَعَدَ بِهِ حَسَبُهُ، نَهَضَ بِهِ اَدَبُهُ؛هر كس اصل و نسبش او را [سُست گرداند و] بنشاند، ادبش او را [حركت بخشد و] برخيزاند.               بحار الأنوار، ج 75، ص 127، ح 9
نیز می فرماید:«حسن الادب افضل نسب و اشرف سبب»[4]ادب نیک بهترین نسب وبالاترین حسب و شرافت خانوادگی است.
 ادب و تربیت :در تربیت فرزند مهمترین نکته‌ای که باید مد نظر داشت آموزش ادب است. وظیفه هر پدر و مادری این است که فرزند را ادب پسندیده بیاموزد. حضرت سجاد زین العابدین علیه السلام فرمود: «حق فرزندت به تو این است که...، موظفی فرزندت را با آداب و اخلاق پسندیده پرورش دهی...[۲۰]
امام علی علیه السلام در ضمن نامه خود به فرزندش امام حسن علیه السلام نوشته است: « فرزند عزیز در راه ادب آموزی تو از فرصت استفاده کردم و قبل از آنکه دل کودکانه‌ات سخت شود و عقل به اندیشه‌های دیگری مشغول گردد به تربیت مبادرت نمودم و وظیفه پدری خود را انجام دادم.» [۲۱]

اقسام ادب :ادب بر دو قسم است: 1-ادب با خدای عز و جل 2- ادب با بنده‌های او.   علامه طباطبایی رحمه الله درباره وجود این دو قسم از  ادب در سیره انبیاء چنین می‌فرمایند: ادب اعم است از ادب نسبت به خدا و ادب نسبت به مردم[۲۳]تفسیر المیزان، محمد حسین طباطبایی ج۶، ص۲۶۲.    همچنین ایشان ادب نسبت به خداوند و ادب در برابر مردم را ادب فردی و اجتماعی دانسته‌اند.
ادب فردی رعایت آداب عبودیت و بندگی در پیشگاه احدیت است و ادب اجتماعی رعایت آداب معاشرت با مردم می‌باشد.

آثارادب :هر کس با ادب همراه باشد سرانجام مؤدب به آداب الهی می‌شود و این ادب، یاوری نیکو برای او می‌گردد. [۲۴] امام هادی علیه السلام می‌فرمایند: «ادب یک بار گران است. هر که این بار را به دوش کشید سرانجام بدان دست یافت.» [۲۵] پس ادب، نیکو یاوری است که انسان را در تمام مراحل زندگی هدایت می‌کند و رعایت آداب به زندگی او ظرافتی می‌بخشد که حدود الهی در آن محفوظ می‌ماند.
يادگیریادب :در بسیاری از روایات به فراگیری ادب، دستور داده شده است) امام صادق عليه‏السلام :اِنْ اُجِّلْتَ فى عُمُرِكَ يَومَيْنِ فَاجْعَلْ اَحَدَهُما لاَِدَبِكَ لِتَسْتَعينَ بِهِ عَلى يَومِ مَوتِكَ. اگر در عُمرت دو روز مهلت داده شدى ، يك روز آن را براى ادب خود قرار ده تا از آن براى روز مُردنت كمك بگيرى.
فراگیری ادب در درجه اول باید از خود انسان شروع شود و مبادرت به ادب خویش نماید و حال کسی که

خود را ادب کرد می‌تواند ادب کننده دیگری باشد و می‌توان با پیروی کردن از رفتار پسندیده دیگران و دوری کردن از عملکرد زشت آنان خود را مؤدب به آداب نمود [۲۸] و از آن بهره‌مند گردید.
در روايت هست

هرکه میخواهد در دنیا بلندقدر و بلندمرتبه باشد باید چهار خصلت داشته باشد: 1. عفت. 2. ادب. 3. جود (دست خیر).  4. عقل.

جوانان، بیش تر از دیگران باید تلاش کند تا از همان آغاز زندگی به زیور ادب آراسته گردد. امام على عليه‏السلام :يا مَعشَرَ الفِتيانِ، حَصِّنوا اَعراضَكُم بِالادَبِ وَ دينَـكُم بِالعِلمِ؛اى جوانان! آبرويتان را با ادب و دينتان را با دانش حفظ كنيد.   تاريخ يعقوبى، ج 2، ص 210

انسان نباید لحظه ای از کسب آداب نیک غافل گردد. کسب فضائل، شخصیت آدمی را برجسته وپربها می گرداند و کوتاهی در آن به زیان انسان خواهد بود.

خطبه دوم

 

عرض تسلیت ایام عزای سرور و سالار شهیدان

 

 

 

     تاريخ

       برابر با

                                              عنوان

جمعه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏

 

 26آبان

 

 

1 محرم‏الحرام‏

 

آغاز سال 1434 هجرى قمرى‏

 آغاز هفته احياى امر به معروف و نهى از منكر

 سالروز آزادسازى سوسنگرد

 روز خودكفايى گندم‏

شنبه‏

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏

27آبان

 

2 محرم‏الحرام‏

 

ورود حضرت امام حسين(ع) به سرزمين كربلا (61 ه.ق)

دو شنبه  ‏

 

29آبان

 

4 محرم‏الحرام‏

 

ارتحال ملكوتى مرجع جهان تشيع، حضرت آيت‏الله العظمى ميرزا جواد تبريزى (1385 ه.ش)

 آغاز هفته بسيج‏

 روز بزرگداشت شيخ مفيد

سه شنبه  ‏

 

30آبان

 

5 محرم‏الحرام‏

 

روز جهانى نيايش و حركت براى ترويج حقوق و اهميت مهرورزى به كودكان و نوجوانان‏

 

محرم یک آمادگی می‌خواهد ، نقاش‌ها را دیده‌اید وقتی می‌خواهند یک رنگ زیبای متالیک به یک ماشین بپاشند، زیرش را آماده می‌کنند، زیرسازی می‌کنند، ما هم باید دلهایمان را زیر سازی و بتونه‌کاری کنیم تا حسین(ع) نقش زیبایی به دلهایمان بزند، تامحرم رنگ خوبی به ما بدهد.

 

تذکراتی پیرامون محرم

 

تبین جنگ اقتصادی

برخی روایات هر جا سختی و دشواری باشد، 2 برابر آن آسانی وجود دارد، در اوایل انقلاب، بودجه کشور با نفت بشکه ای 24 دلار بسته شد که آن هم به سه قسمت هزینه‌های جنگ، جاری و عمرانی تقسیم می شد، در همان زمان استعمار پیر به میدان آمد و نفت را به بشکه ای هشت دلار رساند، اما با این وجود کشور اداره شد.
متاسفانه بسیاری اسلامی حرف می‌زنند، اما قارونی فکر می کنند
خدایی که کمک کرد تا کشور با هشت دلار اداره شود، امروز هم همان خدا وجود دارد،: خیال نکنیم به نفت وابسته ایم؛ متاسفانه بسیاری از ما اسلامی حرف می‌زنیم، اما قارونی فکر می‌کنیم!
حسین ‌بن علی‌‌(ع) ایران اسلامی را حفظ کرده است، در دوران هشت سال دفاع مقدس، چه در خاکریز اول و دوم و چه در عملیات‌ها خبری از مرز پرگهر نبود و در عملیات‌ها جز نام حسین‌بن‌علی‌(ع)، از چیز دیگری خبری نبود.
در جنگ جهانی اول مرز پرگهر بود که هر چه گفتند، گفتیم "چشم"؛ در کودتای 28 مرداد در عرض چهار ساعت "مرگ بر شاه" به "جاوید شاه" تبدیل شد، اما وقتی نام امام حسین‌(ع) به میان آمد، 16 شهریور "مرگ برشاه"  و 17 شهریور خون‌های شهدا ریخته شد و در نهایت ریشه ظلم کنده شد.
امر به معروف

الذين ان مكناهم فى الارض اقاموا الصلوة و اتوا الزكوة و امروا بالمعروف و نهوا عن المنكر».

 

 

ضامن دوام و استحكام حكومت صالحان   وظيفه عمومى و واجب حتمى همهحتى از جهاد بالاتر

«بسيج» لشكر مخلص خدا و معراج انديشه پاك اسلامى‏

 

چكيده: سازمان بَسيج مستضعفين كه با نام نيروى مقاومت بسيج هم شناخته مى‏شود، در 5 آذر 1358 به فرمان روح الله خمينى تشكيل شد و پس از تصويب مجلس شوراى اسلامى در دى 1359 قانوناً رسميت پيدا كرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامى تعلق گرفت.

 تشكيل بسيج مستضعفين در نظام جمهورى اسلامى ايران با كاركردهاى 33 ساله‏اى كه داشته، پديده منحصر به‏فردى است كه جزء مختصات انقلاب اسلامى و از ابتكارات امام راحل(ره) به‏حساب مى‏آيد.

 بسيج مستضعفين از ابتداى تشكيل در مسير پشتيبانى از آرمانها و شعارهاى انقلاب اسلامى قرار گرفت. به‏تعبير مقام معظم رهبرى «بسيج عبارت است از تشكيلاتى كه در آن افراد متفرق و تنها، به يك مجموعه عظيم و منسجم، به يك مجموعه آگاه، متعهد، بصير و بينا به مسائل كشور و به نياز ملت، تبديل مى‏شوند.» پويايى اين سرمايه عظيم اجتماعى باعث شده است كه در برهه‏هاى مختلف، بسيج نقش ويژه و موثرى براى خود در نظر بگيرد. بسيج يك جريان انقلابى، مردمى و تاثيرگذار است كه پس از پيروزى انقلاب در همه عرصه‏ها از جمله جنگ تحميلى، سازندگى، پيشرفت كشور و تحقق عدالت حضور پررنگى داشته است.

 اين سرمايه عظيم اجتماعى با بيش از33 سال تجربه مى‏تواند به‏طور فعال در تقويت ساير سرمايه‏هاى اجتماعى در كشور، بصيرت سياسى و اجتماعى آحاد مردم، افزايش اميد به آينده در بين جوانان و تقويت اعتماد به‏نفس ملى‏دخيل باشد. اقتضاى مردمى‏بودن بسيج، دميدن روح اميد به كالبد كشور است. در اين راستا سازمان بسيج و بسيجيان بايد كيفيت خود را بالا  ببرند تا بتوانند بر فضاى عمومى جامعه اثر بگذارند.

بسيج يك جريان غيرطبقاتى و غيرقشرى است كه به جغرافياى خاصى در كشور و حتى خارج از مرزهاى ايران تعلق ندارد و مى‏تواند نبض تحولات مهمى را در دهه چهارم انقلاب در دست داشته باشد. مسؤولين جهاد علمى، سازندگى و خدمت به مردم را از مهمترين رويكردهاى اين سازمان بزرگ در شرايط كنونى اعلام كرده‏اند. بدون‏ترديد حيات بسيج در فضاى گفتمان دهه چهارم انقلاب يعنى دهه پيشرفت و عدالت موجد سرمايه‏هاى اجتماعى جديد در كشور است كه با مديريت روزآمد و كارآمد آن مى‏توان بر اعتلا، اقتدار و عزت جمهورى اسلامى افزود. ملت ايران فرايند بلوغ سياسى و اجتماعى خود را به‏سرعت پشت سر مى‏گذارد و بسيج به‏عنوان طيف آوانگارد و پيشتاز كشور بايد به‏گونه‏اى مضاعف بر بنيه علمى و بصيرت سياسى خود بيفزايد. دراين شرايط به‏نظر مى‏رسد كه بسيجيان بايد بيش از گذشته در صحنه‏هاى سياسى و اجتماعى كشور حضور يابند و با نشاطبخشى به جامعه، مسير حركت اسلامى مردم ايران را هموار و بر شتاب آن بيفزايند.

 

خطبه 1 دی 1391

خطبه اول :

اعوذباالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

 "یا عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله"

خودم و همه ی شما برادران و خواهران نماز گزار و عزادار حسینی را  را به رعایت تقوی الهی توصیه و تاکید  می کنم .

در راس این خطبه یادی می کنیم از از وجود نازنین  حضرت ولی عصر (عج)  که نام ، ذکر و یاد آن باعث افزایش تقوا در درون دلهاست . در این روز جمعه و در این لحظات استجابت دعا دست به دعا بر می داریم و عرض می کنیم : " يا ابانا استغفرلنا ذنوبنا انا کنا الخاطئين " مهدی جان ما در همه لحظات زندگی مان در سخن گفتن ، حرکت کردنمان و تمام اموراتمان به تو نیاز داریم همان گونه که خودتان فرمودید : " عنایت من به شما شیعیان به گونه ای است که اگر نظر از شما بردارم دشمنان مثل آب شما را می خورند و تمام بلایا بر سر شما نازل می شود . حیف نیست که چنین شخصی که از مادر به ما نزدیک تر است در تمام لحظات خصوصا لحظاتی که مختص به آن است ماهم یادش نکنیم؟! و به فکر آن نباشیم. ان شاالله به زودی زود به برکت دعا های شما مومنین شاهد ظهور نورانی آن حضرت باشیم . بحثمان پیرامون سبک زندگی بود به دنباله بحث آداب بندگی که فرمول بندگی را مفصل برای شما عزیزان بیان کردیم به بحث آداب بندگی رسیدیم و بعد در بحث آداب بندگی گفتیم  یک سری آداب و شیوه هایی را در زندگی داشته باشیم ما که مومن و خداپرست هستیم و با قرآن پیوست داریم و با قرآن و عترت ارتباط داریم سیره و شیوه زندگیمان هم باید سیره قرآنی و اهل بیتی باشد نگاه کنید به قرآن به طور کلی اگر نگاه کنید در هرزمینه ای که شما نگاه کنید قر آن،  سوره و...  شیوه و سیره است که من و شماها می گوید زندگیمان را چگونه تنظیم کنیم . اما نکته ای که این جا باید عرض کنم این است که عزیزان همه ما قرآن را نمی فهمیم شاید این  سوال مطرح شود که چرا خدا چیزی را فرستاده که ما نمی فهمیم ؟باید چیزی را می فرستاد که ما می فهمیدیم. نه عزیز من قرآن را فرستاد لکن  برای قرآن هم کسانی فرستاد که می توانند قرآن را ریز به ریز و کاربردی کنند و در اختیار همه اقشار و گرو ها  قرار دهند . مفسرین قرآن ، راسخون در علم کسانی  که در منبع علم الهی وصل هستند این ها می توانند قرآن را به من و شما بیاموزند لذا نگاه کنید در آموزش قرآن و قرآن آموزی چقدر ثواب نقل شده از روایات اهل بیت علیه السلام صرف تلاوت قرآن که ثواب دارد لکن مراد از قرآن آموزی صرف تلاوت که نیست قرآن می خواهد شما پاک کند و زندگیتان را زیبا کند و اینکه به شما علم بیاموزد . امروز آن چیزی که باعث نجات انسان می شود علم است . اگر امروز غربی ها به خود می بالند به این دلیل است که در علم پیشرفت کرده اند  ما مسلمانان عامل بدبخت یمان  و عقب ماندگیمان به خطر دوری از قرآن است . این حرف خیلی از کسانی است که متون اسلامی از دنیای غرب تحقیق کرده اند و می گویند ما نمی دانیم  چرا مسلمانان  این گنجینه عظیم  را دارند اما باز هم  زیر دست هستند . چرا؟ چون ما از قرآن خوب استفاده نکرده ایم .  به خط قرآن استناد کرده ایم و توسل پیدا کرده ایم اما حقیقت قرآن را رها کرده ایم و زندگیمان حقیقتاَ قرآنی نیست . وظیفه هر خطیب ، گوینده و هر کسی که دلسوز جامعه است این است که سبک زندگی های مردم را هدایت کند . طبیعتا قرآن برای اندیشمندان ،متخصصین ، کودکان ، علامه ها ، بی سواد ها و... حرف دارد منتهی هر  کسی شاید نتواند مستقیم به قرآن وصل شود باید  با واسطه .  نوزادی که تازه متولد شده تا یک پیرمرد هشتاد ساله همه به غذا احتیاج دارند و اگر غذا به اینها نرسد حیات را از دست می دهند اما نحوه غذا خوردن آن نوزاد با کسی که جوان است خیلی متفاوت است آن نوزاد را یا باید قطره چکانی یا خود آب غذا را بخورد اما کسی که جوان است خودش غذا را می خورد قرآن هم به این شکل است همه موارد را برای همه اقشار مختلف مردم در قرآن است لکن باید  مفسرین قرآن که همان عالمان دین هستند قرآن را باید از سرچشمه گرفت . یکی از سبک های زندگی ما لباس پوشیدن ما است . هم در قرآن هم در روایات خیلی در باره لباس ، نوع لباس ، کیفیت لباس ، جنس لباس و ... بیان شده است اما قرآن یک فرمول کلی داده است می فرمایند : سبک لباس تان باید به گونه ای باشد که بوی تقوا دهد .یعنی اینکه لباس پوشیدن مان نه شما را و نه کس دیگری را به گناه بیندازد یعنی اینکه لباس پوشیدن مان نباید بی تقوایی ایجاد کند . یعنی اینکه لباس پوشیدن مان در خانه و اجتماع توسعه گناه و معصیت نکند .چند درصد از زنان، مردان ،دختران و پسران ما لباس هایشان لباس تقوا ست ؟چند درصد از ما فردای قیامت لباسهایمان آتش ایجاد نمی کند ؟اگر که یک مسئله مهمی نبود خدا و قرآن  بر آن تاکید نمیکردند حتما ارزش دارد . طرق دیگر قضیه را نگاه کنید چند درصد از گناهان امروزه در جامعه و خانواده ها و بین افراد به واسطه لباس تولید می شود . تولید کنند گان لباس چقدر نقش در گناهان در جامعه دارند خیلی ها هستند .

خطبه دوم :

"یا عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله"

در رأس این خطبه هم خودم و همه ی شما برادران و خواهران عزیز را به رعایت تقوی الهی توصیه و تاکید   می کنم .

مناسبت ها :

-         جمعه 1 دی  برابر با 7 صفر میلاد با سعادت حضرت امام موسوی کاظم علیه السلام ( 128 هجری قمری)                                                                                                          

-         شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام به روایتی( 50 هجری .قمری)

-         رحلت حضرت آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی (ره) (1411 هجری .قمری)

 

-         یکشنبه 3 دی 9 صفر روز ثبت احوال

-         سه شنبه 5 دی 11 صفر میلاد حضرت عیسی مسیح . سخن امروز ما به حضرت مسیح امروز این است که آقای پاپ ، ظلم دولت آمریکا را نمی بینید ؟؟!! ای پدران کلیسا و روحانیون تابع حضرت عیسی ! بپا خیزید و از مظلومان و مستضعفان گرفتار در چنگال مستکبران پشتیبانی کنید و برای رضای خدا و پیروی دستور حضرت مسیح ، یک بار هم ناقوسها را در معابدتان به نفع مظلومان جهان و محکوم نمودن ستمگران به صدا درآورید .  

-         روز ملی ایمنی در برابر زلزله

-         پنج شنبه  7 دی 13 صفر شهادت آیت الله غفاری به دست ماموران ستم شاهی پهلوی (1353 هجری .قمری)

-         تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی (ره)(1358 هجری.شمسی). روز سوادآموزی . با اعلام مرکز آمار ایران تعداد بی سوادان شهرستان سپیدان در سه بخش مرکزی ، همایجان و بیضاء 3185 نفر که با بررسی های انجام گرفته پیرامون شناسایی افراد تعداد 587 نفر شناسایی که همگی در گروه سنی 49-10 سال می باشند با برنامه ریزی های صورت گرفته از این تعداد عده ای تحت پوشش آموزش و پرورش قرار گرفته اند هم چنان که مقام معظم رهبری مد ظله العالی فرمودند : ریشه بی سوادی باید در این مملکت خشکیده شود.   

-         9ارزیابی آثار و دستاوردهای 9 دی و تشکیل ستاد جنگ نرم یعنی 9 دی حماسه تاریخی منحصر به فرد که دو لایه داخلی و خارجی داشت که دستاوردهای داخلی و خارجی آن را دیده اید حضور دهها میلیونی مردم درصحنه یک بار دیگربرای همیشه  انقلاب را تضمین  کرد. تبعیت رهبری، بصیرت و فهم مردم، پیوند بین مردم و مسئولین ، پیوند بین مردم و رهبری را به نمایش گذاشت و برای همیشه دشمنان را مایوس کردند و 9 دی امروز به عنوان یک اتفاق و یوم الله در تاریخ شما مردم سرافراز ایران  ثبت شده است - بحث مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 که در 27 دی ماه برگزار می گردد هدف ما از مذاکرات هسته ای این است که غرب خصوصا آمریکا باید خاص ملت ایران را توجه کنند و به خواسته های ملت ایران تن بدهند. مردم ایران ثابت کردند در طول تاریخ هیچ گاه زیر بار ظلم و ستم نخواهند رفت واین هم برای دشمنان خصوصا غربی ها ثابت شد .

خطبه 11 اسفند 91

خطبه اول :

اعوذباالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله الحکیم فی کتابه  الکریم :

       " يا بَني‏ آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنا عَلَيْکُمْ لِباساً يُواري سَوْآتِکُمْ وَ ريشاً وَ لِباسُ التَّقْوى‏ ذلِکَ خَيْرٌ ذلِکَ مِنْ آياتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّکَّرُونَ " ای فرزندان آدم ، محققا ما لباسی که ستر عورات شما کند و جامه هایی که به آن تن را بیارایید برای شما فرستادیم ، و لباس تقوا نیکوترین جامه است. این سخنان همه از آیات خداست ( که به بندگان فرستادیم ) شاید خدا را یاد آرند. (سوره اعراف آیه 26)

"یا عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله" خودم و همه ی شما برادران و خواهران عزیز را به رعایت تقوی الهی توصیه و تاکید  می کنم . روز جمعه متعلق است  به وجود نازنین امام زمان ارواحنا له الفداه که یاد و نام آن حضرت منشاء تقوی الهی است در این لحظات نورانی جهت تولید و توسعه تقوایمان یادی می کنیم از آن یار سفر کرده و از خداوند متعال می خواهیم که " اللَّهُمَّ وَ نَحْنُ عَبِيدُكَ التَّائِقُونَ [الشَّائِقُونَ‏] إِلَى وَلِيِّكَ الْمُذَكِّرِ بِكَ وَ بِنَبِيِّكَ خَلَقْتَهُ لَنَا عِصْمَةً وَ مَلاذا وَ أَقَمْتَهُ لَنَا قِوَاما وَ مَعَاذا وَ جَعَلْتَهُ لِلْمُؤْمِنِينَ مِنَّا إِمَاما فَبَلِّغْهُ مِنَّا تَحِيَّةً وَ سَلاما،وَ زِدْنَا بِذَلِكَ يَا رَبِّ إِكْرَاما" " خدايا،ما بندگان به شدّت مشتاق به سوى‏ ولىّ تو هستيم،آنكه مردم را به ياد تو و پيامبرت اندازد،و تو او را براى ما نگهبان و پناهگاه آفريدى،و او را قوم و امان ما قرار دادى،و او را پيشواى اهل ايمان از ما گرداندى،از جانب ما به او تحيّت و سلام برسان،و به اين وسيله اكرام بر ما را اى‏ پروردگار بيفزاخدایا ما بندگان تو شیفته ولی توهستیم که یاد آورنده تو و پیغمبر تو می باشد که او را برای نگهداری و تکیه گاه ما آفریدی و برپا داشتنی .

بحثمان پیرامون سبک زندگی و نقش آن در لباس پوشیدن و عکس آن یعنی نقش لباس در سبک زندگی بود .

اولین : لباس جز نیازهای اولیه ما می باشد .

  " يا بَني‏ آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنا عَلَيْکُمْ لِباساً يُواري سَوْآتِکُمْ وَ ريشاً وَ لِباسُ التَّقْوى‏ ذلِکَ خَيْرٌ ذلِکَ مِنْ آياتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّکَّرُونَ "  ای فرزندان آدم ، محققا ما لباسی که ستر عورات شما کند و جامه هایی که به آن تن را بیارایید برای شما فرستادیم ، و لباس تقوا نیکوترین جامه است. این سخنان همه از آیات خداست ( که به بندگان فرستادیم ) شاید خدا را یاد آرند.  (سوره اعراف آیه 26)

نکته : چیزی که باعث زینت شود به آن ریش گفته می شود .

دومین: لباس باید مایه ی آرامش انسان باشد .یعنی روح انسان در آن بوسیله لباس در تلاطم نباشد  لذا هرلباسی را نمی توان پوشید .ایا امروز واقعا این چنین است ؟ به گواه آنچه امروز در جامعه است اینچنین نیست بلکه عکس شده . یعنی لباس های امروزی و نوع پوشش آنها برای همه سلب آرامش می کند ، تلاطم ایجاد می کند ، استرس روحی و اضظراب درونی ایجاد می کند ، توسعه ضد ارزش و ناامیدی و رقابت ناسالم ایجاد     می کند .

سومین ویژگی که لباس حفظ آسایش جسمی انسان توسط لباس است . در حالی که می بینیم امروزه عمدتا اینگونه نیست خصوصا در میان قشر جوان است که لباسهای امروزی چون متناسب با سبک زندگی دینی نیست لذا می بینیم بدن آسایش لازم را در آن ندارد. لباس به انسان شخصیت می دهد نوع لباس شخص نشان می دهد که انسان چگونه شخصیتی دارد . گاهی فرد ابراز می کند که در سراسر بازار نتوانستم لباس خوبی پیدا کنم خصوصا برای خانم ها . کسانی که کفش تنگ می پوشند بینایی شان کم می شود هر لباسی روی سلامتی جسم ما تاثیر دارد . خیلی از لباس ها باعث سلب آسایش فرد شده  خصوصا لباس های اشرافی و تجملاتی و هزینه بر خصوصا برای خواهران در مجالس عروسی ها که آسایش و زندگی ها را به هم ریخته است .  

چهارم : لباس باعث سعادتمندی انسان هم در دنیا و هم در آخرت شود .امروزه بدترین گناهان خصوصا در بین جوانان به خاطر لباس آنهاست مخصوصا برای دختران . پدرانی که نمی توانند پوشش دختران خود را مدیریت کنند آنها را جهنمی می کنند .

چه نوع لباس هایی می توانند خوشبختی ما را در دنیا و آخرت تامین کنید ؟

برای پاسخ صحیح و دقیق تر به چند محور در این زمینه باید بپردازیم :

1-  واژگان فقهی لباس

2-  لباس و پوشش در سنت

3-  رنگ لباس

رنگ لباس تاثیرات روانشناسی فراوانی دارد . بعضی از طریق رنگ بیمار و بعضی ها بهبود پیدا می کنند اینها در فقه ما بحث شده است .

4-  پوشش و لباس برتر

فقه پویا :

با توجه به اینکه فقه اسلامی پویا می باشد یعنی از لحاظ منابع وحیانی و روایی همواره ثابت است لکن با توجه به نقش زمان و مکان در استنباط احکام با بکار گیری اجتهاد در این منابع پاسخ گوی تمامی نیازهای جامعه می باشد .

فقه پویا چیست ؟دستورات دین در قالب روایات و احادیث است .

گاهی تجارت ساده و سنتی بود از روایات و قرآن منابع آن را می گرفتند اما اکنون که تجارت صنعتی و پیشرفته شده فقه باید بنا بر نیاز های جامعه جواب مسائل روز را بدهد .

آیا فقه پویا در مورد پوشش هم جواب مسائل ما را می دهد ؟

در پاسخ باید گفت بله .

پوشش و لباس از جمله عناوینی است که در در فقه اسلامی در موارد متعددی مورد توجه فقها قرار گرفته است که در اینجا به برخی از واژهای فقهی لباس اشاره می کنیم .

مثل لباس های:

1-  لباس مصلی : لباس نمازگزار

2-  لباس احرام

3-  لباس میت

4-  لباس غصبی

5-  لباس مختص زن و مرد

6-  لباس شهرت

7-  لباس کفار

8-  لباس مهیج

اما دیدگاه سنت (پیامبر و ائمه علیه السلام )نسبت به لباس و پوشش

باید عرض کنیم از لحاظ دینی (سبک دینی ) مساله لباس و پوشش ، مساله ای کاملا سلیقه ای و شخصی نیست که اشخاص به هر شکلی که دوست داشته باشند آن را انتخاب کنند بلکه دین و سنت در مورد کم و کیف و نوع پوشش لباس بویژه زنان شرایط و ضوابط خاصی را حاکم کرده و احکامی را بیان کرده که مطابق با مصلحت شخص و جامعه می باشد . لذا زن و مرد مسلمان وظیفه دارند به گونه ای لباس بپوشند که علاوه بر تامین نیاز خود اهداف شارع مقدس برآورده شود .

که در جلسه آینده انشاالله به احکام و ضوابط دینی در مورد کم و کیف و نوع و رنگ و مدل لباس می پردازیم .

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین بارئ الخلائق اجمعین باعث الانبیاءوالمرسلین ثم صلاه وسلام علی سدناونبینا ابی القاسم محمدوعلی اله الاطیبین الاطهرین المنتجبین اهداه المحدیین سیماامیرالمومنین علی بن ابی طالب وعلی صدیقه الطاهره سیده النساءالعالمین وعلی سبطی النبی الرحمه وسیدی شباب اهل الجنه الحسن والحسین وعلی علی بن الحسین ومحمدبن علی وجعفربن محمد وموسی بن جعفر وعلی بن موسی ومحمدبن علی وعلی بن محمد والحسن بن علی والخلف القائم المنتظرالمهدی  صلوات الله علیهم اجمعین ججک علی عبادک وامنائک فی بلادک

 

یاعبادالله اوصیکم ونفسی بتقوالله

دراین خطبه اشاره میکنم به رویدادها ومناسبتهای هفته وبرخی تحلیل ها

امامناسبت ها

تاريخ            برابر با           عنوان

 دوشنبه‏‏    14اسفند     21 ربيع‏الثانى‏    تشكيل بنياد مستضعفان و جانبازان به فرمان امام     خمينى(ره) (1357 ه.ش)

 تأسيس كميته امداد امام خمينى(ره) (1357 ه.ش)

 آغاز هفته احسان و نيكوكارى (14 تا20 اسفندماه)

 قران در مورد احسان وانفاق ایات فوق العادهای داردازجمله ایه 270سوره مبارکه بقره             مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنبُلَةٍ مِّئَةُ حَبَّةٍ وَاللّهُ يُضَاعِفُ لِمَن يَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ             

امروزبیش ازپیش نیازاست توجه به امورمستمندان شود دراین روزهامومنین باتوجه به وضعیت گرانیهابایددستگیری ازمحرومین راومستمندان رافراموش نکنند وبه کمک نهادهای حمایتی بشتابند

عزیزان بنده برخی ازشبهابامسولین کمیته امدادوبهزیستی به خانواده محرومین سرکشی میکنم افرادابرومندی وجوددارندکه حتی حاظرنیستندبه دفترماهم رجوع کنند اماصلاوضعیت خوبی ندارندوهمه این مشکلات هم باکمکهای دولتی قابل حل نیست ازهمه کسانی که تمول مالی دارنددرخواست میکنم دراین ایام بیاییدشادی هاتون رابین هم نوعانتان تقسیم کنیدباکمکهای نقدی وغیرنقدی خود دل فقراوکودکان یتیم راشادکنید .سعی کنیدحتی المقدورازخریدهای غیرضروری نوروزی اجتناب کنیدلازم نیست حتمااجیل انچنانی میوهاهای انچنانی لباس انچنانی و.... بخرید.

همه باهم بیاییم برای رضای خدا .برای مقابله باگرانفروشی وبرای همدردی بامحرومین ازخریدهای نوروزی صرف نظرکنیم .دران صورت میتوانیم بگوییم ماهم دراقتصادمقاومتی نقشی ایفاکرده ایم

عزیزان مادردفترمیدانند بیشترین مراجعات مردمی مشکلات اقتصادی ومعیشتی درمورد مسکن .تیهیه جهیزیه وسلامت وداروودرمان است که امیدوارم باحضور خیرین عزیز بتوانیم بخشی ازمشکلات راحل کنیم

سه شنبه‏15اسفند‏‏‏‏‏‏ 22 ربيع‏الثانى‏   روز درختكارى‏ آغاز هفته منابع طبيعى

 درابدااشاره کنم به جمله ی زیبایی از امام خامنه ای روحی فداه«فرهنگ منابع طبيعى بايد به معارفى عمومى تبديل گردد.»

 با توجه به فرارسيدن هفته منابع طبيعى و روز درختكارى، توصيه‏هاى اسلامى در خصوص چگونگى حفظ، بهره‏بردارى و مديريت منابع طبیعی بایدمدنظرمردم ومسئولین قراربگیرد.

الحمدلله شهرستان مادراستان ازحیث مواهب الهی ومنابع طبیعی منحصربفرداست لذالازم است هم مردم وهم مسئولین دقت بکنندکه این منابع عظیم به یغمانرود

همه وظیفه دارنددرمقابل کسانی که بارانت وتزویر منابع ملی را ازبین ببرندوتصاحب کنندبایستند خصوصا سیستم قضایی شهرستان واستان واداره مکنابع طبیعی بنده هم درجلسلت مختلف ودردیداربامسئولین مربوطه تاکید جدی برای مقابله با پدیده زمین خواری کردم

مذاکرات هسته ای آلماتى قزاقستان و‏شرايط رو به رشد ايران اسلامى

 

 نمايندگان 6 كشور گروه 1+5 و ايران، پس از 8 ماه وقفه (پس از مسكو) در مذاكرات هسته‏اى. وزير خارجه اسبق انگليس در يادداشتى كه روز سه‏شنبه منتشر كرده، نوشته است كه غرب بايد به‏دنبال عادى‏سازى روابط با ايران باشد چراكه اين كشور ظرفيت بالايى در تغيير اوضاع منطقه دارد.وحق استفاده صلح‏آميز از انرژى هسته‏اى را براى اين كشور به رسميت بشناسد. استراو در اين يادداشت آورده است: «تمام گزينه‏ها روى ميز است» اكنون به جمله‏اى معروف بدل شده.من خودم هم قبلا اين عبارت را به كار برده‏ام. اما هرچه بيشتر به آن فكر كردم، فهميدم كه اين عبارت بيشتر از آن‏كه به مذاكرات كمك كند، مزاحم پيشرفت گفت‏وگوها است.درواقع یعنی دیگرایران ان ایران نیست که بخواهد به این حرفها باج دهد

این یکی ازدستاوردهای بزرگ بین الملی است که حاصل چند چیزاست

1-اسقامت ستودنی ملت سترگ ایران اسلام وتبعیت ملت سرافرازازولایت وامام انقلاب ازجمله طوفان امت در22بهمن

2-مدیریت الهی رهبرعزیزمان امام خامنه ای روح فداهخصوصا موضع گیری اخیر

 

با وجود تبليغات فراوان، آخرين تحليل‏ها در محافل اطلاعاتى- سياسى غرب حاكى از آن است كه حلقه تحريم در حال گسيخته‏شدن است و ظرف چند ماه آينده، در تحريم‏ها رخنه‏هاى جدى خواهد افتاد. اين يعنى كشيدن فرش از زير پاى غرب.

 آن‏ها اگر خردمندانه بيانديشند، پيشاپيش حفظ آبرو مى‏كنند و راهى را كه هزينه و درد كمترى برايشان دارد- مسير توافق و پيشدستى در لغو تحريم- را انتخاب مى‏كنند

دراینجابه چندنکته اشاره میکنم

1-اتحادیه اروپاو1+5بایدبرایجلب اعتمادملت ایران گامهای عملی بردارند که ازجمله انها برداشتن تحریمهای ظالمانه ای است که 30سال بدون دلیل درحق این مردم اعمال کرده اند

2-سایت فردو درتهران کاملاقانونی است وزیرنظر ازانس انرژی اتمی کارمیکندکه باید غرب فکرتعطیلی ان راازسرش بیرون کند

3-غرب بایدبدانددرصورت حسن نیت میتواندبانظام اسلامی کناربیایددرغیراینصورت زحمت خودش رازیادمیکندوابروی خودرامیبرد

4-غرب بایدباورکندایران هسته ای شدواورابعنوان یک قدرت برترمنطقه بپذیردواززبان زوروتحدیدبااوسخن نگوید

5-مسولین بدانندهرموفقیتی مدرکشوررهون دوچیزاست1:اتحادوهمبستگی ویکدلی 2-پیروی بی چون وچراازولی

رزمايش پيامبر اعظم، نماد اقتدار ايران اسلامى و رسوايى آمريكا

آمادگى نظامى و بالابردن توان دفاعى كشور، يكى از مهمترين دستوراتى است كه نه تنها عقل حکم می کندبلكه شرع مقدس نيز به آن دستور اكيد داده و خاطرنشان ساخته است كه «وَأَعِدّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوّةٍ وَ مِنْ رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوّ اللّهِ وَعَدُوّكُمْ وَآخَرِينَ مِنْ دُونِهِمْ لَاتَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ وَ مَا تُنْفِقُوا مِنْ شَىْ‏ءٍ فِى سَبِيلِ اللّهِ يُوَفَ‏ّ إِلَيْكُمْ وَأَنْتُمْ لَاتُظْلَمُونَ» (انفال، آيه 60) بر همين اساس نيروهاى نظامى جمهورى اسلامى ايران همواره بايد حالت آمادگى خود براى دفاع از كشور در هر زمينه‏اى را حفظ و تقويت كنند و اصل برگزارى رزمايش‏هاى مختلف نيز بر همين اساس قرار مى‏گيرد. مجموعه رزمايش‏هاى پيامبر اعظم(ص) نيز كه به‏تازگى هشتمين مورد از آن‏ها برگزار شد،نشان از آن دارد كه عزم نيروهاى نظامى و جان‏بركفان ايران اسلامى بر آن است كه به‏صورت كامل و با دقت هرچه تمامتر به اين وظيفه خويش اقدام نمايند.

 علاوه بر اين در برگزارى اين رزمايش‏ها، خيرها و بركات ديگرى نيز نهفته است كه برخى از آن‏ها

جنبه نظامی وامنیتی به‏طور معمول برگزارى يك رزمايش نشان از آمادگى و روزآمدشدن توان نظامى كشور دارد و از اين‏رو دستاوردهاى جديدتر نيروهاى نظامى در عرصه‏هاى مختلف نظامى به نمايش در مى‏آيد و توان رزم و دقت تجهيزات و نظم نيروها و برنامه‏ريزى و فرماندهى سران نيروهاى نظامى مورد ارزيابى قرار مى‏گيرد. در رزمايش پيامبر اعظم نيز برخى از جديدترين دستاوردهاى نظامى ايران اسلامى مورد رونمايى و بهره‏بردارى قرار گرفت كه خود از جنبه‏هاى موفقيت و نوآورى اين رزمايش بود.

 جنبه سياسى بين‏المللى. اين رزمايش پيامى براى كشورهاى منطقه دارد و آن پيام اين است كه با استقلال و با اتكا به خود مى‏توان امنيت منطقه را حفظ كرد و نيازى به وابستگى به ابرقدرتهاى خارج از منطقه نيست. از اين‏رو پيام رزمايش به كشورهاى منطقه، پيام صلح و دوستى و دعوت به همكارى براى تأمين امنيت منطقه است. اين رزمايش پيامى هم به دشمنان و بدخواهان نظام اسلامى دارد و آن اين است كه ايران اسلامى در برابر هر تجاوز وتجاوزگرى آماده مقابله و برخوردى جدى و همه‏جانبه است و هيچ متخلفى در عرصه بين‏المللى نبايد خود را از پاسخ قهرآميز جمهورى اسلامى ايران به تجاوزهاى احتمالى مصون بداند.

 از مسائل جالب توجه در اين رزمايش علاوه بر دستاوردهاى اخير نظامى ايران اسلامى، به زمين نشاندن يك هواپيماى بدون سرنشين آمريكايى در خود رزمايش است كه براى جاسوسى و بررسى منطقه رزمايش آمده بود و دلاورمردان نيروهاى نظامى جمهورى اسلامى ايران در حين رزمايش، وارد يك برنامه واقعى در مقابله با تهديدات دشمن شدند و توانستند هواپيماى بدون سرنشين آمريكايى‏ها را در همان حين رزمايش شكار نموده و سالم به زمين بنشانند. اين امر خفتى براى آمريكا و نشانى از واقعى‏بودن توان نظامى جمهورى اسلامى ايران است.

 

اشاره میکنم به ماهیت سیاسی صهیونیست جایزه اسکاربا اعطاى این جايزه به فيلم ضد ايرانى «آرگو»

 

اسكار ماهيت سياسى- صهيونيستى خود را نشان داداول اسفند امسال، رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جمعى از مسؤولان و دست‏اندركاران جشنواره مردمى فيلم عمار، در بخشى از سخنانشان با اشاره به موضوعات مهم و پرمايه براى استفاده در فيلمسازى، فرمودند: «يكى از مسائل دروغى كه در دنيا تبليغ مى‏شود، اين است كه مى‏گويند هنر نبايد با سياست آميخته شود، در حالى‏كه مجموعه‏هاى هنرى غرب از جمله هاليوود كاملاً سياسى هستند و اگر اين‏گونه نبود چرا به فيلم‏هاى ضدصهيونيستى ايران اجازه حضور در جشنواره‏هاى سينمايى را نمى‏دهند؟»

 برگزارى جايزه اسكار در سال جارى كه جايزه بهترين اثر را به فيلم كاملاً سياسى و ضد ايرانى آرگو داد، بار ديگر صحت صحبت‏هاى رهبر انقلاب اسلامى را نه تنها در عرصه داخلى كه در عرصه جهانى تأييد كرد. جايزه اسكار كه سعى دارد خود را غيرسياسى و صرفاً هنرى جلوه دهد، درست در مسير هاليوود با ميل سياسى و نشانه‏گيرى به سمت ايران حركت مى‏كند اما امسال جايزه اسكار از هر سال ديگرى بيشتر رنگ و بوى سياسى داشت، آن هم سياستى كه از مشى ضدايرانى پر شده است.

 جايزه اسكار بهترين فيلم سال 2013 ميلادى در حالى به فيلم «آرگو» به كارگردانى بن افلك و محصول كمپانى صهيونيستى برادران وارنر اهدا شد كه اين‏بار سياستمداران آمريكايى به‏طورمستقيم در اين انتخاب دخالت كردند. به‏طورى‏كه جيمى كارتر رئيس جمهور اسبق آمريكا، جان كارتر وزير امورخارجه اين كشور و ميشل اوباما همسر رئيس جمهور ايالات متحده به حمايت از اين پرداختند و حتى بر لزوم اهداى جايزه به اين فيلم تأكيد كردند. آنچه دستگاه سينمايى آمريكا و «اسكار» را به‏عنوان اهرم اعمال سياست‏هاى اين دستگاه وادار كرد كه در ميان همه نامزدها، جايزه بهترين فليم را به فيلم ضعيف‏تر بدهند، مضمون «آرگو» است كه در آن از شكست خفت‏بار تسخير لانه جاسوسى آمريكا در تهران، يك حماسه نشان مى‏دهد و در تحريفى آشكار و غيرقابل انكار، مأموران سازمان سيا را عامل رهايى شش ديپلمات آمريكايى از تهران معرفى مى‏كند.

 

 بسيارى از جوايز بين‏المللى امروز تبديل به جايزه‏اى شده است كه عده‏اى ساخته‏اند و در جهان پرداخته‏اند و خود هم به آن ارزش داده‏اند تا در عين حال كه در سطح جهانى قتل و غارت به پا مى‏كنند، خود را حامى صلح و دوستى و حقوق بشر نشان دهند و ايران را به‏عنوان ضد صلح، ضد دوستى و ضد حقوق بشر در عرصه جهانى معرفى كنند. حال آن‏كه مشكل اصلى آن است كه جمهورى اسلامى ايران پشت پرده‏هاى سياه آنان را در عرصه جهانى رو مى‏كند و همچون بسيارى از دولت‏ها كه به وضع موجود قانع شده‏اند، قانع نيست. اين خوى و خصلت واقعى بسيارى از جوايز بين‏المللى است كه اكنون روى ريل سياست ضد ايرانى سرعت گرفته است. با اين حساب نبايد تعجب كرد اگر در مراسم اسكار سال آينده جايزه نهايى به كارگردانى تعلق گيرد كه فعاليت ظاهراً هنرى خود را با ساخت چند دقيقه فيلم با محتواى چند هزار فحش و ناسزاى سياسى و غيرسياسى به جمهورى اسلامى ايران به نمايش درآورد.

 تلنگر :مسئولین فرهنگی وسینمایی کشورازخواب غفلت بیدار شوندتابفهمنددردنیاچه خبره وامروزمتاسفانه وضعیت سینمای مابه چه شکلی است وماکجاییم

وامروزبعدازگذشت34سال ازعمرانقلاب چقدرتوانستیم درجهت ارمانهای انقلاب وباورهای مردم فیلم بسازیم .این خطای نابخشودنی است که مسئولین مرتکب شده اند

 

نکته پایانی

باتوجه به همزمانی نوروزباایام فاطمیه اول ازهمه عزیزان وهمشهریان عزیز میخواهم که درمجالس ومحافل ومسافرتهایشان حرمت حضرت زهرا علیهاالسلام راحفظ کنند

وخدای ناکرده کاری نکنندکه قلب امام زمان علیه السلام خون بشه

خطبه 10 آذر

خطبه اول :

اعوذباالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

 "یا عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله" خودم و همه ی شما برادران و خواهران نماز گزار و عزادار حسینی را  را به رعایت تقوی الهی توصیه و تاکید  می کنم .

و در این روز جمعه که در این ایام حزن انگیز و در این روز مقدس که مختص به وجود نازنین ارباب امکان حضرت ولی عصر (عج) که برکت تقواست و یاد آن حضرت باعث افزایش تقوا می شود یادی می کنیم از آن حضرت و عرض می کنیم "أَيْنَ مُعِزُّ الْأَوْلِياءِ، وَ مُذِلُّ الْأَعْداءِ؟ أَيْنَ جامِعُ الْكَلِمَةِ عَلَى التَّقْوى؟ أَيْنَ بابُ اللَّهِ الَّذى مِنْهُ يُؤْتى؟ أَيْنَ وَجْهُ اللَّهِ الَّذى إِلَيْهِ يَتَوَجَّهُ الْأَوْلِياءُ؟ " ان شاالله به زودی زود شاهد ظهور نورانی آن حضرت باشیم و با رعایت ادب در محضر شریف امام عصر (عج ) روز به روز بتوانیم زندگی بهتری را داشته باشیم .

 آثار مهمی در قرآن مجید برای تقوا ذکر شده ، یکی از آثار بسیار مهم و اثر گذار بر زندگی ما تقوا حلال مشکلات ، آسان شدن کارها و بیرون آمدن از تنگناها و مضایق است که در سوره طلاق آیه 2 می فرماید : " و من یتق الله یجعل له مخرجا " یعنی هر کسی که تقوای الهی داشته باشد ، خداوند برای او راه بیرون شدن از شدائد را قرار می دهد . بحثمان پیرامون فرمول بندگی بود و عناصر فرمول بندگی را یکی پس از دیگری بیان کردیم به بحث آداب بندگی رسیدیم و آخرین عنصر این فرمول آداب بندگی که هم مناسب با این ایام و این روزها است کسانی که بخواهند در مسیر عبودیت و بندگی خداوند متعال حرکت کنند عرض کردیم باید آداب و ادب بندگی را داشته باشد . پیرامون آداب و ادب بندگی مطالبی را در هفته های پیش عرض کردم .

پیرامون ادب مباحث تعریف ادب ، رابطه ادب و عقل ، ادب و ارث که در روایت داریم که بالاترین ارث برای انسان ادب است ادب و کمال ، ادب و شرافت خانوادگی ، ادب و تربیت ، اقسام ادب ،آثار ادب و راههای کسب ادب را بیان کردیم .

پیامبر اعظیم الشان السلام پیرامون ادب می فرمایند :" ادبوا اَولادَکُم عَلی ثَلاثِ خِصالٍ : حُبِّ نَبیِّکُم و حُبِّ اَهلِ بَیتَهِ وَ عَلی قِراءَةِ القُرانَ " فرزندانتان را در سه چیز ادب کنید . 1- عشق به پیامبرتان 2- عشق به خاندان او 3- و قرآن خواندن .

سوال : آیا زندگی های ما بر محور این آداب سه گانه الهی است تا بندگی خدا کنیم یا نه ؟

پاسخ :در جواب این سوال باید سبک زندگی هایمان را مورد بررسی قرار دهیم تا به نقاط ضعف و قوت خود پی ببریم و خود و مسیر زندگی مان را اصلاح کنیم . زندگی اصلاح شده همان بندگی است . زندگی وقتی رنگ الهی بگیر تمام کارها و اعمال ما بندگی خدای متعال است لذا ان شاالله در این خطبه مقداری پیرامون سبک های زندگی امروزی صحبت می کنیم تا مشخص شود چقدر با زندگی امام حسین علیه السلام و حضرت زینب علیه السلام فاصله داریم .

 

مقدمه :

اهداف ما در این بحث سبک زندگی این است که مردم با توجه به دستورالعمل هایی که در آیات قرآن آمده و زندگی را به شیوه ای طراحی کنند که زندگی سعادت مندانه در دنیا و ورود سعادت مندانه به آخرت را تضمین کند ، همان طور که در زیارت عاشورا  می خوانیم " اَللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیاىَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتى مَماتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ " یعنی اینکه ما می خواهیم  آداب و سبک زندگی حسینی ، زینبی ، و محمدی  پیامبر   اعظیم الشان السلام را زندگیمان اجرا کنیم . لذا قرآن کریم این ریسمان محکم الهی و این حبل المتین بشریت در این زمینه حرفهای نو و تازه و مهم و کلیدی برای گفتن دارد که باید آنها را سرلوحه زندگی و چراغ راه تاریک خود کنیم تا به ساحل نجات برسیم و سعادت دنیا و آخرت خود را تضمین کنیم .

قرآن بطور عام و کلی دو نوع سبک زندگی برای بشریت ترسیم می کند .

1-    سبک دینی : که تعبیر به حیات طیبه شده .یک زندگی پاک و طاهر

2-    سبک غیر دینی : کسانی که یاد خدا ، نام ، بو و رنگ خدا در زندگیشان نباشد یک زندگی سخت غیر دینی همراه با مشقت برای خود ایجاد کرده اند . یک زندگی همراه با ملامت ، یک زندگی که ممکن است از نظر امکانات در حد عالی باشد اما یک ساعت هم آرامش و آسایش ندارد . آرامش با تجملات و ربا و ... حاصل نمی شود.

نه فقط نماز بخوانیم زندگیمان خدایی می شود نه خیر چنین نیست دین مجموعه ای از قواعد ، باید ها و نبایدها ی اداره امورات زندگی فردی و اجتماعی انسان است . نه در بخش اجتماعی بلکه در تمام بخش های مختلف دین دستور دارد . یک بخش از دین هم بخش عبادات دین است لذا کسانی که می خواهند در زندگی آرامش داشته باشند فقط و فقط با نماز خواندن حاصل نمی شود .

سبک زندگی دینی سه مبنا دارد که اگر هر کدام از اینها در زندگی مان نباشد زندگی مان آسیب جدی  می بیند.

 اولین مبنا و پایه سبک زندگی دینی اعتقادات است . اعتقادات در نوع راه و روشی که انتخاب می کند بسیار موثر است زندگی هر کس بر اساس اعتقاداتش است . هر کس به هر چیزی اعتقاد داشته باشد با همان زندگی می کند . اعتقاد به اینکه من از کجا آمده ایم به کجا می روم اعتقاد به توحید . نقشی که توحید در زندگی های موفق و سالم  دارد هیچ چیز دیگر ندارد .اگر توحید را از انسان ها بگیرند انسان ها از حیوانات درنده وحشی تر می شوند . انوع رشدهای بدون توحید برای جامعه مضر است . اگر توحیدمان بالا باشد اخلاق و رفتارمان هم اصلاح       می شود .

دومین پایه سبک زندگی دینی احکام و شریعت است . فروعات دین را باید اجرا کنیم . خیلی از مشکلات و بذهکاری ها و حقه بازی به خاطر این است که پای بند به احکام و شریعت نیستیم. در اجتماع ، رفتار ، شادی ها ، اخلاق ها شریعت را رعایت نمی کنیم . کسی که اعتقاد داشته باشداهل شریعت است .   

سومین مبنا و پایه سبک زندگی دینی اخلاق است اگر کسی اعتقادش خوب باشد احکام و شریعت را هم رعایت کند اما اخلاق خوبی نداشته باشد این نمی تواند زندگی سالمی داشته باشد . اخلاق فراوان است اخلاق دانشجویی ، کسب کار، ریاست ، حراست که باید در هر کدام از آنها اخلاق رعایت شود . لذا قران می فرماید اگر میخواهید به سعادت برسید سعی کنید که سبک زندگیتان دینی باشد .

این روزها متعلق است  به سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه اسلام است  و عرض ادب می کنیم "
اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ وَ عَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنائكَ عَلَیْكَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ

بَقِىَ اللَّیْلُ و َالنَّهارُ ".     

خطبه دوم :

"یا عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله"

در رأس این خطبه هم خودم و همه ی شما برادران و خواهران عزیز را به رعایت تقوی الهی توصیه و تاکید   می کنم .

مناسبت ها :

-         جمعه 10 آذر برابر با 15 محرم الحرام شهادت آیت الله سید حسن مدرس در سال 1316 هجری شمسی    - روز مجلس

-         شنبه 11 آذر 16 محرم الحرام شهادت میرزا کوچک خان جنگلی در سال 1300 هجری شمسی – روز جهانی مبارزه با ایدز

-         یک شنبه 12 آذر 17 محرم الحرام تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1358 هجری شمسی

-         دو شنبه 13 آذر 18 محرم الحرام تغییر قبله مسلمین از بیت المقدس به مکه معظمه در سال 52 قمری     - روز جانی معلولان

-         روز بیمه

-         پنج شنبه 16 آذر 21 محرم الحرام روز دانشجو

 

 

خطبه 13 بهمن 1391

خطبه اول :

اعوذباالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

 "یا عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله" خودم و همه ی شما برادران و خواهران عزیز را به رعایت تقوی الهی توصیه و تاکید  می کنم .

 در روایات یکی از راههای افزایش تقوا و ایمان وتقرب به خداوند متعال و یکی از راههای دفع نزول بلاها استغفار است که در روایات تاکید بسیاری به آن شده است . قرآن می فرمایند : اگر استغفار کنید خداوند متعال شما را عذاب نمی دهد .

پیامبر اعظیم الشان اسلام در روایتی استغفار را عامل دور شدن از بلا ها و گرفتاریها می دانند . می فرمایند :اگر می خواهید راه بلا را ببندید بهترین راه و کمک طلب استغفار و مغفرت از خدوند متعال است که لازم است برای تقرب و افزایش تقوا در این روز طلب مغفرت و استغفاراغز خداوند متعال کنیم و بگوییم " استغفرالله ربی و اتوب الیه " .انشاالله همه ماها مورد مغفرت و رحمت خداوند متعال قرار بگیریم .

بحثمان پیرامون سبک زندگی دینی بود . مطالبی را عرض کردیم با توجه به اهمیت مناسبت ها گاهی مواقع لازم است که پیرامون این مطالبی را بیان کنیم . چون در ایام پرفروغ و خجسته دهه فجر هستیم نگاهی می کنیم به دستاوردهای دهه فجرکه بزگترین جشن برای ما ایرانیان است . محصول و نتیجه دهه فجر انقلاب اسلامی است  که در بین انقلاب ها که چه در منطقه آسیا و چه در مناطق دیگر .چون در جامعه مومنین هستیم باید به اتفافقات پیرامون خود از نظر دین نگاه کنیم که بهترین حلال همه مشکلات ما دین است از قبیل مشکلات مادی ، معنوی ، اجتماعی و... در بحث سبک زندگی که  چرا به اینجا رسیدایم که عذاب های گذشته که خداوند متعال در قرآن نسیبت به اقوام گذشته بیان می کند الآن ما نشانه های از آن در جامعه خودمان مشاهده می کنیم مانند زلزله ، طوفان و...

امروز اگر به اصل انقلاب نگاه کنیم می بینیم که انقلاب منحصر به فردی است . در سوره مائده آیه 54 ای مومنان اعرابی که در دوره پیامبر بودند که جزء مجاهدین بودند هر کدام از شما از دین حقیقی برگردد و اظهار کفر کند .

امام (ره) فرمودند ما دو نوع اسلام داریم :

1-    اسلام ناب محمدی.

2-    اسلام آمریکایی که خاص آمریکاست .

دین باید باشد و نمی توانند آن را از ما بگیرند منتهی دینی که منهای ظلم ستیزی باشد ، دینی که منهای دفاع از مسلمین باشد، دینی که حقوق بشر در آن نادیده گرفته شود این دین دین آمریکایی است برگشتن یعنی حقیقت دین را رها بکنند و به بوسیله دین تمسک جویند یعنی امروز کسانی که خود را خادم الحرمین می دانند پرچم آمریکا را روی کعبه نصب می کنند  به دست دارند .

قرآن این طور بیان می کند : ای مومنان هر کس مرتد و کافر شود و بداند که به خدا زیانی نمی رسد چرا که خداوند برای ملتی که این 6 صفت  را داشته باشد دین خود را حفظ می کند .

1-    یحبهم : خداوند آنها را دوست دارد و این سرمایه کمی نیست و اگر خدا کسی را دوست داشته باشد اگر تمام دنیا هم در مقابلش ایستادگی کنند نمی تواند به آن آسیب برساند .

2-    یحیبونهو : آنها هم خدارا دوست دارند . اگر وصیت نامه شهدا را مطالعه کنیم هیچ وصیت نامه ای از هیچ شهید ی نیست که در آن درباره قرآن ، اهل بیت وعشق به خدا صحبت نشده باشد و این ها حاضرند به خاطر عشق به خدا همه چیز خود را فدا کنند . اینها همه عاشق خداوند هستند . در قلم ، نگاه و ندای امام جز خدا چیز دیگری نبود خدا موج میزد و و رمز موفقیت امام محبت خدا بود .

3-    أََََذلتِن علی المومنین : نسبت به مومنین مطیع هستند و در همه جا صدای الله اکبر بلند شد مرز ماست مزما به جغرافیا محدود نمی شود .

4-    أعزت علی الکافرین : نسبت به کافرین سخت گیرند ودر مقابل ظلم و ستم با مثل کوه در برابر دشمنان می ایستند و در مقابل آنها  تسلیم نمی شوند . کدام برنامه بود که ما در انقلاب می گذرد که ما مقابل آن کوتاه آمدیم ؟ ما اصلاح طلب نیستیم انحلال طلب هستیم .باید در مقابل دشمن خدا ایستادگی کرد . ویؤگی مومنین است در جنگ احد استقامت کسانی که در کنار پیامبر بودند رمز پیروزی بود.

5-    یجاهدون فی السبیل الله : اهل جهاد در راه خدا هستند ،مجاهدند .پیامبر اعظیم الشان اسلام فرمودند :  فضل مجاهد چندین برابر فضل یک عابد است . مجاهدت فقط مجاهدت نظامی نیست الان هم داریم مجاهدت می کنیم .

6-    ولا یخافون لومة لائم : ازملامت هیچ ملامت کننده ای نمی ترسند . خوف در وجودشان نیست و از کسی نمی ترسند چون ما مسیرمان به گونه ای است که به کسی تجاوز نمی کنیم . مقام معظم رهبری روحی فداه فرمودند : در اسلام کشتار جمعی حرام است وساخت بمب هسته ای در اسلام و شیعه حرام است  ما نیازی به بمب هسته ای نداریم بمب هسته ای ما همین بسیجی ها هستند .

خداوند متعال می فرمایند :ذلک فضل الله یوتیه ، این فضل خداست و فضل خدا شامل حال ماست . وقتی این آیه نازل شد از رسول خدا سوال شد یا رسول الله این قومی که خدا از آنها تعریف کردند چه کسانی هستند ؟

پیامبر فرمودند : اگر دین خدا در دورترین نقطه جهان هم باشد فرزندان ایرانی آن را حفظ خواهند کرد.

امام باقر علیه السلام در بحارالانوار ج 52 ص 263 درباره ایرانیان می فرمایند : ملتی در مشرق زمین قیام می کنند و حق می طلبند. پس حق به آنان داده نمی شوند و آنان باز قیام می کنند بازهم صاحبان از دادن حق به آنها امتناع می کنند و بعد سلاح خود را به دوش انداخته و شمشیر خود را به گردن می اندازند و این بار آن چه را خواستند به آنها داده می شود و آن را جز به صاحب ولی نمی دهند و همواره در راه احیای حق می ایستاند .کشته هایشان شهید هستند .

حدیث دیگری از پیامبر اعظیم اشان اسلام می فرمایند : مردمی علیه ظلم و زور قیام می کنند برای فراهم ساختن زمینه ظهور فداکاری می کنند .

این که انقلاب اسلامی یک ودیعه الهی است در آن نباید شک کرد . حفظ نعمت کار سختی است ذات انقلاب ما با سختی است .

خطبه دوم :

در رأس این خطبه هم خودم و همه ی شما برادران و خواهران عزیز را به رعایت تقوی الهی توصیه و تاکید  می کنم. خدا را شاکریم که لطف و رحمت الهی شامل حالمان شده است .  

مناسبت ها و رویدادها :

-         شنبه 14 بهمن : انتخاب دولت موقت در سال 1357. اتفاقی که در این دولت افتاد اگر رهبری امام نبود کشور را دو دستی تقدیم آمریکا می کردیم . امام با شجاعت و اقتدار باز هم نقشه آنها را نقش بر آب کرد .

-         روز فناوری فضایی : یکی از دستاوردهای بزرگ در عرصه هوا و فضا که فقط در اختیار چند کشور محدود قرار گرفته است و به خاطر مقاومت مردم و شهدا ما به این عرصه ورود پیدا کردیم در این مسیر خوبی حرکت می کنیم و امسال چهارمین سالی است که جشن می گیریم . و در چند روز قبل کاوشگری را به فضا فرستادیم و این فقط در اولین کشور یعنی ایران اتفاق افتاده است  که این مقدمه ای است که راه انسان به فضا را باز شود .

-         نکات دهه فجر :

-         12 بهمن ورود امام خمینی (ره) در سال 57 ساعت 9:33 که منشاء تحولات و انفجار نور شد . مردم درهمه شهرها جمع شدند و در مقابل حکومت نظامی و سربازان شاه مقاومت کردند .

-         اگر مسئولی بخواهد در اجرای برنامه های دهه فجر کوتاهی کند این یک خیانت است .خیانت به قرآن ، مردم و نظام است . مسئولین در جشن های مردمی شرکت کنند . بازاریان همیشه یکی از بازوی قوی انقلاب بود .آذین بندی شهر. جشن پیروزی انقلاب را در اولویت قرار دهید . مسئولین اطلاع رسانی کنند . مردم باید انگیزه هایشان نسبت به انقلاب و نظام بیشتر شود . اگر اطلاع رسانی نشود ممکن است شبهه ایجاد شود .

-         چون در آستانه انتخابات هستیم چالش ها را باید در نظر بگیریم وقتی دنیای امروز را تحلیل کنیم طبیعتا روح اغما در مردم ایجاد می شود .

-          مهم ترین و بزرگترین امتحانی که باید بدهیم انتخابات 11دهمین دوره ریاست جمهوری است .

-         یکی از توطئه های انتخابات که رهبری عزیزآن را خنثی بحث انتخابات آزاد بود . کلید واژه ای که مدتی قبل در خارج از کشور بیان شد و در داخل کشور توسط برخی از افراد که مخاطب دارند بیان شد که مقام معظم رهبری با تهدید روشن بیان کامل خود آمدند و گفتند که خبراست ؟ اگر انتخابات آزاد نیست پس چگونه خودتان آمده اید سر کار؟ این انتخابات آزاد است . ما باید بحث انتخابات آزاد را توسعه دهیم ما در انتخابات دنبال اصلاح طلب نیستیم دنیال انحلال طلب هستیم و باید جمهوری اسلامی را منحل کنیم منظورشان از انتخابات آزاد این است .

-         1- چرا می گویند انتخابات آزاد نیست ؟ قوه مجریه مسئول و مجری انتخابات است. این حرفا از کسانی شنیده می شود که خودشان هم مسئولیت دارند . آزادی در راستای سیاست خودشان است .قانون اساسی حدو حدود الهی را برای ما مشخص کردند .انتخابات آزاد یعنی صدا و سیما در اختیار ما باشد که این نمی شود .

-         2- بسیج یک لشکر بی انتهاست .وظیفه سپاه دفاع از ارزش های انقلاب است که بعضی ها از این موضوع سوء استفاده می کنند . سپاه ، بسیج هم رای دارند و نظر خود را بیان می کنند این که گناه نیست

-         3- شورای نگهبان مسئول تعیین صلاحیت ها است . جواب خون های ریخته شده را چه کسی باید بدهد ؟ جواب مسجدهای سوخته را چه کسی باید بدهد ؟ اگر حق شخص بود که مقام معظم رهبری روحی فداه فرمودند : اگر حق شخصی بود بنده از حق خود می گذشتم اما از حق نظام و مردم نخواهم گذشت .

-         4- تریبون نظام نماز جمعه است. بیش از 600 نماز جمعه در سراسرکشور برگزار می شود . این تریبون وظیفه دارد فقط سیاست های نظام را بیان کند . این تریبون متعلق به فرد ، گروه و شخص خاصی نیست متعلق به نظام است . مردم در نماز جمعه حرف شنوی دارند .

-         خائن بودن کشورهای عرب     

                       

> Monday the 22nd.

کلیه حقوق © این سایت محفوظ و متعلق به معاونت فناوری اطلاعات دفتر امام جمعه سپیدان می باشد

بهسازان هاست